#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Priebeh ochorenia ulceróznej kolitídy

Ochorenie na Crohnovu chorobu či ulceróznu kolitídu prebieha v niekoľkých fázach, ktoré môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi. Prejavy ochorenia závisia od rozsahu postihnutia na začiatku ochorenia, od veku, dĺžky trvania choroby a od ťažoby príznakov.

Ťažkosti, ktoré chorý človek zažíva, súvisia s rozsahom a aktivitou zápalu.

Obe ochorenia prebiehajú chronicky, keď sa striedajú obdobia zhoršených prejavov (relapsy) a upokojenia choroby (remisií).

U niektorých chorých sa môže atak (prejav choroby) vyskytnúť iba raz, izolovane.

Prvý atak ochorenia sa môže začať nenápadnou hnačkou, neskôr sa môže objaviť prímes krvi a hlienu. V priebehu niekoľkých týždňov sa príznaky môžu zhoršovať. U vyše polovice pacientov býva prvý atak ľahký, a preto môže niekedy zostať nerozpoznaný. U niektorých pacientov je, naopak, už prvý prejav choroby natoľko ťažký, že si vyžaduje chirurgickú intervenciu. Prvé prejavy choroby sa v prípade Crohnovej choroby objavujú spravidla medzi 25. a 28. rokom veku, pri ulceróznej kolitíde okolo 25. roku života.

Hovoríme o tzv. relaps-remitentnom priebehu ochorenia:

  • Remisia – ide o fázu ochorenia, počas ktorej príznaky vymiznú, nevymizne však choroba samotná, je len v pokojovom štádiu, endoskopický nález je pokojný. Dosiahnutie remisie ochorenia je cieľom liečby, pretože tak Crohnova choroba, ako aj ulcerózna kolitída patria medzi ochorenia, ktoré nemožno úplne vyliečiť.
  • Relaps – ide o obdobie opätovného výskytu príznakov choroby, keď črevný zápal po predchádzajúcom pokojovom období znova vzplanie. Trvanie relapsu sa v jednotlivých prípadoch líši, dĺžka vzplanutia je ovplyvnená mnohými faktormi, veľkú rolu zohráva adekvátna liečba.

V odbornej terminológii sa možno ďalej stretnúť s pojmami:

  • Reaktivácia – ide o situáciu, keď zápal znova vzplanie v úseku čreva, ktorý už bol zápalom postihnutý, napr. po vysadení liečby.
  • Pooperačná rekurenciav tomto stave sa po chirurgickom odstránení všetkých postihnutých tkanív znova objavia na črevnej sliznici zápalové zmeny (používa sa pri Crohnovej chorobe).

Rizikové faktory pre relaps idiopatických črevných zápalov

Priebeh choroby je individuálny, závisí okrem iného od lokalizácie postihnutej časti čreva. Relapsu často predchádza diétna chyba, psychický stres, infekcia tráviaceho alebo dýchacieho traktu, liečba antibiotikami či užívanie niektorých protizápalových liekov.